Diep in het oerwoud van Tanzania staan chimpansees David Grijsbaard en Goliath opeens oog in oog met een vreemde aap. In hun bos leven bavianen, franjeapen en andere chimpanseegroepen – maar ze hebben nog nooit zo’n vreemde aap gezien, met alleen maar haren boven op hun hoofd. Goliath is huiverig voor de aap, die hen voortdurend volgt en bespioneert. David daarentegen is nieuwsgierig. Wie is deze vreemde aap?

knop meer info over boek

Over het verhaal

‘Daar!’ Goliath snuift luid. Een blije kreet komt uit zijn keel. Hij slaat met zijn vlakke hand op de grond en stormt dan richting de vijgenboom.
In de buik van David kriebelt het alsof er een kolonie mieren doorheen marcheert. Hij kan wel honderd vijgen op, zo’n honger heeft hij. Hij haast zich achter de anderen aan en grijpt tijdens zijn klim meteen een paar vruchten. Ze zijn zacht. Heerlijk rijp. Hij ruikt er nog even aan voor hij ze in zijn mond stopt. Ze zijn gewoon perfect. Dit is geluk! Zonnestralen die door het bladerdek piepen en zijn vel verwarmen. Samen zijn met zijn vrienden. Zoete vruchten eten. Hij plukt nog meer vijgen en kijkt Goliath blij aan. Maar als hij het gezicht van zijn vriend ziet, voelt de zon ineens niet meer warm op zijn vel. Hij krijgt het ijskoud en zijn haren gaan overeind staan. Bewegingloos zit Goliath ingespannen te luisteren. Hij heeft een grimas op zijn gezicht. En dan als een donderslag bij heldere hemel springt hij uit de boom en begint te schreeuwen. Hij rukt een tak van de boom. Begint op boomstammen te trommelen. David hoort nu ook iets. Zijn het de ongebruikelijke geluiden die ze de laatste tijd steeds vaker horen? De geluiden van een of meer vreemde dieren waar zijn groep steeds voor op de vlucht slaat? Nee, dit is bekender. Dan weet hij het. Natuurlijk. Het zijn de andere apen. De chimpansees die het op hun gebied gemunt hebben… (blz. 6)

David en Goliath zijn vrienden. Goliath is de leider van hun groep chimpansees. Ze wonen in Gombe, in Tanzania. Het is een fijne plek om te wonen. Maar op een dag komen ze een vreemde aap tegen…

O! Mijn hart bleef stilstaan. Op nog geen achttien meter bij me vandaan zaten twee mannetjeschimpansees me onderzoekend aan te kijken. Het lukte me nauwelijks om te ademen. Ik durfde echt geen geluid te maken. Ik was zo bang dat ze zouden wegvluchten. Dat deden zij en de andere chimpansees al die maanden dat ik nu al in het woud ben namelijk altijd. Maar de seconden tikten weg. Ze bleven zitten en begonnen elkaar te vlooien, terwijl ze me bleven aanstaren. Heel nauwkeurig gingen hun vingers door de vacht om er van alles uit te halen. Ik wreef in mijn ogen. Was het echt waar? Ja. Ze zaten er nog steeds. Al meer dan een halfjaar was ik aan het proberen om dichter bij de chimpansees te komen en hun angst voor me weg te nemen. Maar het leek wel of ze me altijd van een grote afstand roken of hoorden, want zodra ik ook maar een beetje in de buurt kwam, waren ze weg. Ze verdwenen geruisloos en lieten mij verward achter.
En nu… dit was het mooiste moment dat ik tot nu toe, hier in de jungle, had meegemaakt. Het deed me denken aan mijn kindertijd, toen mijn fascinatie voor dieren begon. Die keer dat ik anderhalf was en een regenworm mee naar bed nam. Of toen ik als vierjarige uren en uren in het kippenhok zat, net zolang tot er een ei uit de kip kwam. Dat was pure magie. Toen ik op mijn tiende het boek over Tarzan en Jane kreeg, wist ik dat ik naar Afrika wilde. Nu ben ik hier in Gome en mag dankzij Louis Leakey, die op zoek is naar het ontstaan van de mens in Afrika, chimpansees bestuderen. Wat ik daarstraks meegemaakt heb, is net zo magisch als die keer dat ik het ei uit de kip zag komen. Ik kan niet wachten om alles maar dan ook echt alles over deze prachtige dieren te weten te komen. (blz. 12)

Deze vreemde aap is geen aap, maar een mens. Deze vrouw heet Jane Goodall en ze is naar Gome gekomen om onderzoek te doen naar chimpansees. Ze houdt ze al een tijdje in de gaten, maar de chimpansees vluchten steeds weg van haar. Maar vandaag heeft ze twee chimpansees kunnen observeren. Ze hielden haar wel goed in de gaten. Behalve zich zorgen maken over de vreemde aap maken David en Goliath zich ook zorgen over Mike, een van de andere chimpansees. Hij is een puber en is Goliath, de leider, aan het uitdagen.

‘Wat kijk je zorgelijk. Is er iets?’ David neemt hem van top tot teenop.
Goliath schuift heen en weer. Hij zucht voor hij zijn blik op David laat rusten. ‘De chimpansees uit het noorden zijn weer in de buurt. We moeten zorgen dat ze geen gevaar zijn voor onze groep. Ik moet daarvoor zorgen.’ Hij draait zijn hoofd, alsof hij zichzelf ervan wil overtuigen dt er nu geen indringers zijn. Dan kijkt hij David weer aan. ‘En Mike! Hij gedraagt zich als een krankzinnige. Ik wil hem niet te hard aanpakken, maar ik kan zijn gedrag niet tolereren.’
David begrijpt waarom Goliath er zo gespannen uitziet. Hij neemt zijn taak als leider erg serieus. De groep beschermen is voor hem het allerbelangrijkst. En het vreemde gedrag van Mike kan hij er nu niet bij hebben. ‘Ik denk dat Mike een beetje moeite heeft met het vinden van zijn plek in de groep. Zoals alle mannetjes moet hij leren wat hij wel en niet kan maken. Maar de vorige keer heb je hem goed op zijn plaats gezet. Je hebt laten zien wie de baas is. Daarom was hij vandaag bij de notenboom ook zo respectvol naar jou toe. Het zal vast niet nog eens gebeuren!’
‘Ik hoop het! Ik kan dat gedrag echt niet goedkeuren,’ heraalt Goliath zacht voor zich uit. ‘Niet van Mike en niet van een van de andere chimpansees. Het zorgt alleen maar voor onrust. En als er onrust in onze groep heerst, zijn we een makkelijke prooi voor de chimpansees uit het noorden.’ (blz. 23)

David probeert zich afzijdig te houden van de spanningen tussen Goliath en Mike. Daarom gaat hij ook regelmatig alleen op stap in het bos. Zo ontdekt hij ook waar de vreemde aap woont. David weet niet zo goed wat hij van deze aap moet denken. Zou ze gevaarlijk zijn? Maar hij vindt haar ook ontzettend interessant. Soms heeft hij het gevoel dat ze misschien wel vrienden kunnen worden. Maar kun je vrienden worden met een dier van een andere soort?


Luister naar het begin van dit boek…

Of klik hier en ga naar het Youtube-kanaal van Ikvindlezenleuk

Mening over het boek

Recensie van Ikvindlezenleuk (Mathilde) (ouder dan 18 jaar)
Hoe kom je aan het boek?
gekregen van de uitgeverij om er een recensie over te schrijven
Wat vind je van het boek?
★★★★☆
Waarom heb je dit boek uitgekozen om te lezen?
Het boek heeft een mooie voorkant, Ik vond de tekst op de achterkant leuk, Ik heb al andere boeken van deze schrijver gelezen
Welke steekwoorden passen bij het boek?
fascinerend, grappig, ontroerend, verrassend
Staan er illustraties in het boek? Wie heeft ze gemaakt?
De paginagrote gekleurde illustraties zijn gemaakt door Jenny Bakker
Wat vind je van de illustraties? Passen ze bij het verhaal?
De illustraties laten de chimpansees zien en passen daardoor erg goed bij het verhaal

illustratie uit Li Lefébure - Een vreemde aap

Is het boek moeilijk of gemakkelijk te lezen?
Gemiddeld
Waar gaat het verhaal over?
zie hierboven
Wie is de hoofdpersoon?
De hoofdpersonen zijn Jane Goodall en David, een chimpansee. Ze vertellen allebei hun verhaal
Zou je iemand uit het verhaal willen ontmoeten? Waarom? En wat zou je dan gaan doen?
Ik wil allebei de hoofdpersonen ontmoeten. Het lijkt mij geweldig om een chimpansee van dichtbij te mogen ontmoeten. En Jane Goodall vind ik een fascinerende vrouw waar ik graag een kopje thee mee zou willen drinken om naar haar verhalen te luisteren
In welke tijd speelt het verhaal zich af?
In het verleden (vroeger)
Waar speelt het verhaal zich af?
Het verhaal speelt zich af in Gombe, in Tanzania
Waarom moeten anderen dit boek lezen?
Dit boek vertelt het fascinerende verhaal over de ontwikkeling van een vriendschap tussen David, de chimpansee, en Jane Goodall
Wil je nog iets anders vertellen over het boek?
Jane Goodall was aanwezig bij de boekpresentatie van dit boek. En ik was daar ook bij. Lees hier mijn verslag over de boekpresentatie
Wil je het boek nog een keer lezen?
Ja, ik wil het boek nog een keer lezen, Ik wil andere boeken van deze schrijver lezen